Факултет Педагогика
| ||||||||
Образователна мисия Рождената дата на НСА може да се приеме за рождена дата и на факултет "Педагогика". С Указ на Борис ІІІ, Цар на българите, на 15 ноември 1942 г. е създадено “Държавно висше училище за телесно възпитание”. Целта му е подготовка на учители по телесно възпитание с висше образование. През 1950 г. Училището се преименува във Висше училище за физическа култура с два факултета, педагогически и спортно-педагогически. Факултет "Педагогика" е основен в структурата на Национална Спортна Академия „Васил Левски”. Той се утвърди като една от най-авторитетните структури в системата на висшето образование в България, която подготвя висококвалифицирани специалисти в областта на Физическото възпитание и спорта. Чрез своя академичен профил факултет "Педагогика" играе ролята на национален научен център в областта на физическото възпитание и спорта. Завършилите факултет "Педагогика" специалисти се реализират като:
Образователен процес В момента факултет "Педагогика" има капацитет за обучение на 1200 студенти в редовна и задочна форма. Факултетът се превръща в притегателно място за чуждестранни студенти от Кипър, Гърция, Македония, Турция и други страни. Обучението във факултет "Педагогика" се осъществява в образователно-квалификационните степени: „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Учебните програми бяха акредитирани през 2008 г. с най-висока оценка от Националната Агенция за оценяване и акредитация към Министерския Съвет на Република България: Бакалавър – осем семестъра в редовна и десет семестъра в задочна форма на обучение в рамките на 240 кредита. Обучението обхваща изучаването на:
Учебните планове можете да видите ТУК
Съществуват възможности за участие в различни квалификационни курсове и специализации по избрани проблеми на физическото възпитание и спорта към Центъра за следдипломна квалификация. Магистър - два или три семестъра след степента „бакалавър” в редовна или задочна форма на обучение. Осъществява се обучение по следните магистърски програми: 1. Физическо възпитание – два семестъра в рамките на 60 кредита след образователно-квалификационната степен „бакалавър”. Предлагат се следните специализации:
Завършилите програмата „Физическо възпитание” имат възможност да се реализират като:
2. Младежки дейности и спорт – два семестъра в рамките на 60 кредита след образователно-квалификационната степен „бакалавър”. Магистърската програма дава задълбочени знания, умения и компетентности за използване на разнообразните младежки и спортни дейности като инструмент на публичните политики и практики за работа с различни младежки групи, за утвърдените български практики в областта на младежта и спорта, и в тази връзка подпомагане изпълнението на държавните приоритети за развитие на младежта. Програмата подготвя висококвалифицирани професионални специалисти - ръководни кадри, експерти, консултанти и обучители за кариера в държавните и общинските институции с отговорности в управлението на младежта, физическото възпитание и спорта; квалификацията е подходяща и за нуждите на недържавния сектор – обществен и частен, както и за работа в международни и европейски институции. Успешно завършилите програмата могат да работят като държавни служители, да заемат различни ръководни и експертни длъжности в публичната администрация, в организациите за публични услуги, в недържавни стопански и нестопански организации, в национални и международни организации и други. Структурата на факултет "Педагогика" включва пет водещи катедри:
Обучението във факултета се осъществява от висококвалифицирани преподаватели от всички катедри в Национална Спортна Академия. В процеса на обучение се използват разнообразни дидактически методи и форми като лекции, семинари, практически упражнения, индивидуална работа, разработване на проекти и други. Обучението във факултет "Педагогика" изцяло съответства на европейските критерии и изисквания. Факултетът участва активно във всички европейски инициативи, насочени към хармонизиране на европейските висши образователни структури в спортната наука. Факултетът поддържа активни международни връзки със сродни Университети и Факултети в Европа. Осигуряват се възможности за контакти и обмен на чуждестранни лектори, преподаватели и представители на международни институции. Студентите от факултет "Педагогика" участват в европейската студентска мобилност. Всички учебни програми към Факултета са включени в Европейската спортно-образователна информационна платформа (European Sport Education Information Platform). Факултет "Педагогика" предоставя възможност за пълноценна изява и развитие на своите студенти чрез включването им в изследователски проекти и разнообразни научни форуми – конгреси, конференции, кръгли маси. Студентите от факултет "Педагогика" участват в спортните клубове към Националната Спортна Академия. Те са активни участници както в спортносъстезателните прояви в Академията, така и в междууниверситетските студентски първенства. Възпитаници на Факултета са медалисти от олимпийски игри, световни и европейски шампионати. Факултетен съвет "Педагогика" 2024-2028 Хабилитирани преподаватели
Нехабилитирани преподаватели
Студенти
| ||||||||